Istnieją dwa główne rodzaje chorób genetycznych, które mogą dotknąć Twojego psa rasy nowofundland: dysplazja łokciowa i dysplazja stawów biodrowych. Obie są związane z sercem. Chociaż możesz być w stanie rozpoznać oznaki i objawy każdej z nich, niektóre mogą wymagać pomocy medycznej. Choroby te mogą prowadzić do przedwczesnej niewydolności serca, nagłej śmierci, a nawet do chorób serca. Jeśli masz obawy co do stanu zdrowia swojego nowofundlanda, porozmawiaj z lekarzem weterynarii, aby uzyskać dodatkowe informacje.
Dysplazja stawów biodrowych u psów
To dziedziczne schorzenie może powodować osłabiający ból i niepełnosprawność. Biodra i łokcie są szczególnie narażone na choroby stawów u nowofundlandów. Choroba ta wynika z nieprawidłowego rozwoju stawów biodrowych, co prowadzi do nadmiernego zużycia chrząstki stawowej. Ponieważ nowofundlandy przenoszą większość ciężaru ciała na przednią część ciała, choroba często ujawnia się właśnie w tych okolicach. Nadal jednak ważne jest, aby niezwłocznie po zauważeniu u psa objawów zapalenia stawów zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.
Dysplazję stawów biodrowych u psów leczy się zachowawczo, podając Adequan(r) oraz glukozaminę/chondroitynę. Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów, pies może zostać poddany zabiegowi chirurgicznemu, znanemu jako potrójna osteotomia miednicy. Operacja ta jest skuteczna, a jej odsetek powodzenia wynosi od 80% do 90%. Inną opcją leczenia tej choroby jest ostektomia głowy kości udowej, która polega na usunięciu górnej części kości udowej w celu złagodzenia bólu w stawie biodrowym. Chociaż operacja ta jest ostatecznością, wykazano, że poprawia ona jakość życia psów z dysplazją stawu biodrowego. Niektóre metody leczenia obejmują stosowanie osocza bogatopłytkowego (PRP), komórek macierzystych zawierających kwas hialuronowy, chińskiego ziołolecznictwa i akupunktury.
U psów z ciężką postacią dysplazji stawu biodrowego choroba zazwyczaj prowadzi do konieczności przeprowadzenia operacji. W takim przypadku pies staje się prawie nieruchomy i odczuwa silny ból. W niektórych przypadkach pies może nie być w stanie w ogóle chodzić lub odczuwać jedynie łagodne objawy. Jedynym rozwiązaniem może być całkowita wymiana stawu biodrowego. Bardzo ważne jest znalezienie przyczyny dysplazji stawów biodrowych u Twojego nowofundlanda, aby uniknąć jej bolesnych następstw.
Dysplazja stawu łokciowego u psów
Leczenie dysplazji stawu łokciowego u psów jest zróżnicowane i zależy od konkretnej przyczyny choroby. Procedury niechirurgiczne obejmują podawanie glukozaminy i innych nutraceutyków oraz wstrzykiwanie do stawów komórek macierzystych lub PRP. Do zabiegów chirurgicznych należą osteotomie, polegające na usunięciu uszkodzonej chrząstki i kości. Operacje te mogą kosztować 1500 dolarów lub więcej za jeden łokieć.
Dysplazja stawu łokciowego u psów charakteryzuje się występowaniem nieprawidłowych sił działających na staw. Te nieprawidłowe siły powodują mikroskopijne złamania wyrostka rylcowatego kości łokciowej. Pacjenci z tym schorzeniem odczuwają ból i kulawiznę w stawie. Czasami wyrostek rylcowaty może oddzielić się od pozostałej kości. Jest to tzw. fragmentacja wyrostka rylcowatego. W określeniu, czy u psa występuje to schorzenie, pomocne są badania obrazowe.
Naukowcy weterynaryjni prowadzą obecnie badania nad tą chorobą genetyczną u nowofundlandów. Badania te prowadzone są przez Uniwersytet Kalifornijski w Davis oraz Klub Berneńskich Psów Górskich. Programy te mają na celu zwiększenie dokładności diagnostyki łokcia u psów, umożliwiając hodowcom wczesne wykrycie choroby. Dzięki tej wiedzy będą oni mogli podejmować lepsze decyzje dotyczące tego, które psy wykluczyć ze swoich programów hodowlanych.
Koniecznie zobacz: